Buket ÖNYÜRÜ

1974 Ankara doğumluyum. 23 yıllık bir müzeciyim. Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji mezunuyum. Yüksek lisansımı Ankara Üniversite’sinde Müze Pedagojisi üzerine yaptım. Hacettepe Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimi aldım. İki yıl ilkokul öğretmenliği yaptım.

Daha sonra Doğa Tarihi Müzesinde arkeolog olarak çalışmaya başladım. Müzecilik konusunda pek çok projede yer aldım ve müze küratörü oldum. Müze Küratörü olmak kişinin estetik değerlerinin gün geçtikçe yükselmesine yardım eden müthiş bir unsur. Zaman içinde Eğitim, Basın ve Halkla İlişkiler Yöneticiliği’ne getirildim. Halk ile iletişimde olmak, müzeye gelen değişik profildeki insanlarla sürekli bir arada olmak, kişiye inanılmaz bir deneyim kazandırıyor. Bütün bu birikimler sanatımı geliştirmemde bir etken oldu. Her insan bir renk, bir doku, bir katkı.

 

Güzel Sanatlar Okulunda iki yıllık eğitimimi tamamladım.  Sanat ve moda hep benim tutkum oldu. Moda kendimizi ifade etmenin kültürel bir aracı, yaşam tarzı. Hayalimde tasarladığım kıyafetleri; çizgiler, motifler ve renkleri kullanarak hayata geçirmek vazgeçilmez bir hobimdi. Aksesuarlarımı, giysi, saç ve makyajımla bütünlemeyi seviyordum. Bu nedenle Stilistlik konusunda da eğitimimi eksik bırakmak istemedim. Resimle moda hep iç içe devam etti benim için.

 

Tüm bu birikimler beni resimle ilgili Sergi açmaya yönlendirdi. İlk sergimi Doğanın Renklerine ayırdım. Bu sergiden aldığım olumlu yansımalar beni daha da cesaretlendirdi. Ve yine doğa bağlantılı bir konuya yöneldim. Ne yaparsak yapalım eğer geleceğimiz olan çocuklarımıza yaşanacak bir dünya bırakamazsak tüm yapılanlar anlamsız kalacak. Bu nedenle küresel ısınma konusunu gündeme getirmek istedim ve bu sergime de YOK OLUŞ 1.5 adını verdim.

 

Cumhurbaşkanımız tarafından 2019 yılının ‘Göbeklitepe yılı’ ilan edilmesi beni hem bir Arkeolog hem de ressam kimliğimle çok sevindirdi ve heyecanlandırdı.
Dünya Kültür Mirasına sahip çıkma bilincini oluşturmak, yok olan kültürel ve tarihi değerleri yaşatmak, farkındalık yaratmak ve kültürel değerlerimizi daha geniş kitlelere duyurmak için “Cennetin Bahçesi Göbeklitepe ” isimli resim koleksiyonumu tarih ve sanatseverlerle buluşturdum ve bu yıl içerisinde çeşitli yerlerde devam etmesini planlamaktayım.

Sergilerim, küresel ısınma, kuraklık, çevre kirliliği, çocuklarımıza yaşanılası bir gelecek bırakamama endişelerimi içeriyordu. İnsanlığın sebep olduğu bu kirliliğe ve yanlışlara dikkat çekme amacımı, yapmayı planladığım yeni sergilerimde de devam etmeyi amaçlıyorum.

Wild Animal

Dünya üzerinde insan dışında birçok canlı türü yaşamakta ve çoğu artık yaşamakta zorlanmakta. Küresel ısınma, ekosistemin değişmesini tetiklerken insanoğlu diğer canlılara yer bırakmamakta. Dünya üzerinde yaşayan birçok nesli tükenen hayvan bulunmaktadır. Gelecek yıllarda bunlara yenileri eklenecek. Buna dikkat çekmek amacıyla “Wild Animal “ İsimli yeni bir hayvan serisi hazırlığı içerisindeyim.

Buket ÖNYÜRÜ

Arkeolog , Ressam